Бізнес вдруге поспіль поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, натомість продовжив очікувати на помірне зростання інфляції та обмінного курсу.
Про це свідчать результати опитування керівників 660 підприємств у IV кварталі 2024 року, повідомляє пресслужба НБУ.
Так, індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 101.8% порівняно зі 100.6% в III кварталі 2024 року.
Учасники опитування зберегли позитивні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, посилили – щодо інвестиційних витрат на машини, обладнання та інвентар, а також дещо пом’якшили негативні оцінки щодо інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт та кількості працівників. Водночас респонденти погіршили оцінки щодо майбутнього фінансово-економічного стану підприємств.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва.
Бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 1.4% (в III кварталі – 3.7%).
Зменшення спрогнозували підприємства:
- добувної промисловості, будівництва, торгівлі, транспорту та зв’язку, а також інших видів діяльності; респонденти з десяти областей;
- малі підприємства;
- підприємства, що здійснюють лише імпортні операції та ті, що працюють виключно на внутрішньому ринку.
Водночас зростання обсягів виробництва й надалі очікували:
- підприємства переробної промисловості, сільського господарства, енерго- та водопостачання;
- великі та середні підприємства;
- підприємства, що здійснюють зовнішні операції.
На думку респондентів, річна інфляція в найближчі 12 місяців становитиме 10.3% (порівняно з 9.7% у попередньому опитуванні), а обмінний курс – 44.42 грн/дол. (43.72 грн/дол.).
Респонденти стримано оцінили зміни щодо фінансово-економічного розвитку власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 1.2% (в III кварталі – «мінус» 0.9%). Погіршення оцінок відбулось у підприємств будівництва, торгівлі, транспорту та зв’язку, інших видів діяльності, а також добувної промисловості. Водночас респонденти переробної промисловості, сільського господарства, а також енерго- та водопостачання мали оптимістичні очікування.
Збільшення обсягів реалізації продукції й надалі очікували опитані представники переважної більшості видів економічної діяльності, за винятком підприємств будівництва, а також енерго- та водопостачання.
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців.
Респонденти всіх ВЕД, за винятком будівництва й енерго- та водопостачання, пом’якшили негативні оцінки щодо найму персоналу.
При цьому всі учасники опитування спрогнозували вищі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника.
Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, майже не змінилася – 35.0% (в III кварталі – 34.8%). Традиційно бізнес надає перевагу кредитам у гривні – 84.8% (в III кварталі – 81.9%).