У серпні 2024 року на платформі Prozorro опубліковано інформацію про 568 закупівель товарів на суму 5,2 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації. З них 158 тендерів або 27,8% відбулись з порушенням процедур та законодавства про локалізацію, йдеться у дослідженні аналітичного центру CMD Ukraine.
Фахівці центру виявили, що пʼять закупівель, на які розповсюджується вимога локалізації, у серпні відбулись з грубим порушенням – товар було внесено до державного реєстру локалізованих товарів не виробником. А Днiпропетровський тепловозоремонтний завод, який належить державній «Укрзалізниці», придбав дизельний генератор, який відсутній в реєстрі.
Зокрема, ці грубі порушення виявлені на таких закупівлях:
- Гончарівська селищна рада (Чернігівська область) закупила екскаватор-навантажувач JCB 4CX SITEMASTER на суму 12,6 млн. грн. Постачальник – ТОВ «Констракшн Машинері».
- НАЕК «Енергоатом» закупило екскаватор колісний JCB JS175W-T2 на суму 9,6 млн. грн. Постачальник – ТОВ «Констракшн Машинері».
- АТ «Лубнигаз» закупило екскаватор-навантажувач JCB 3CX SITEMASTER на суму 4,56 млн. грн. Постачальник – ТОВ «Констракшн Машинері».
- КП «Український Сількомунгосп» закупило екскаватор-навантажувач JCB 3CX SITEMASTER на суму 4,49 млн. грн. Постачальник – ТОВ «Констракшн Машинері».
- Куньєвська сільська територіальна громада (Харківська область) закупила трактор KATA KD1104 з відвалом DELLIF на суму 1,32 млн. грн. Постачальник – ТОВ «СТ-Прозоро».
- ПрАТ «Днiпропетровський тепловозоремонтний завод» закупило дизельну генераторну установку на суму 0,58 млн. грн. Постачальник – ТОВ «Міф.Інтернешенел».
Інформація про виявлені порушення передана для реагування Міністерству економіки України та Державній аудиторській службі України. «Це стане предметом додаткової перевірки тендерів щодо можливого шахрайства», – додали аналітики.
З 2 липня 2024 року почали діяти нові правила ведення Реєстру локалізованих товарів. Міністерство економіки отримало право у разі виявлених порушень виключати товари з Реєстру, а при другому порушенні забороняти компанії-постачальнику брати участь у торгах.
Законодавство про локалізацію у 2024 році вимагає при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності в ній не менше 20% складової, виробленої в Україні. Моніторинг дотримання правил закупівель продукції з вимогою локалізації проводиться за ініціативою заступника голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитра Кисилевського.