У питанні мобілізації важливо враховувати економічний фактор, оскільки працюючі підприємства забезпечують надходження до бюджету для фінансування українського війська. Таку думку висловив операційний директор Групи Метінвест Олександр Мироненко в інтерв’ю виданню Suddeutsche Zeitug.
Службу в різних підрозділах сил оборони України зараз проходять понад 8 000 співробітників Метінвесту із 60-тисячного штату компанії. Щомісяця на підприємствах групи мобілізують від 100 до 170 співробітників, і дуже часто компанії складно знайти нових людей на заміну, зауважив Мироненко, за словами якого зараз на виробництві бракує близько 4 000 співробітників.
Метінвест має право забронювати половину своїх співробітників, та іноді наявність броні не береться до уваги. «Ми вже мали випадки, коли чоловіків із бронюванням забирали під час перевірок на вулицях. Зараз ми ведемо переговори з урядом про можливість бронювання 60 або 80% працівників. Звісно, можна відправити всіх на фронт, але без економіки та податків ще ніхто не виграв війни. За перше півріччя 2024 року ми сплатили майже 10 млрд грн (трохи менше ніж 217 мільйонів євро) податків і зборів», – додав Мироненко.
Ситуація на ринку праці досить складна, оскільки значна кількість українців виїхала в інші регіони України або за кордон. Крім того, багато чоловіків обирають неофіційне працевлаштування, щоб уникнути уваги військкоматів і не бути мобілізованими до армії, пояснив топ-менеджер Метінвесту.
«Ми намагаємося викручуватися, просимо тих, хто може, працювати у вихідні, виплачуємо премії тощо. Але є напрями, де, попри всі імпровізації, ми не виходимо навіть на половину довоєнного обсягу виробництва», – зазначив Мироненко.
Нестача персоналу також не дає компанії можливості виробляти більше продукції для армії. «Ми могли б робити ще більше, але нам катастрофічно не вистачає людей», – додав він.