У квітні 2024 року на платформі Prozorro опубліковано інформацію про 397 закупівель товарів на суму 6,6 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації. З них 104 тендери (26,2%) відбулись з порушенням процедур та законодавства про локалізацію, йдеться у дослідженні аналітичного центру CMD Ukraine.
Десять закупівель у квітні відбулись з грубими порушеннями – в Реєстр товарів з локалізацією товар був внесений не компанією-виробником. Зокрема, таким чином ПАТ “Закарпаттяобленерго” закупила автомобілі турецького виробництва FORD Transit V363 MCA та DC на суму 15,4 мільйона гривень. КП “Вараштепловодоканал” з таким же порушенням придбало турецький екскаватор-навантажувач “Cukurova 885” за 4,2 мільйона гривень. Полтавська міськрада проігнорувала українських виробників і придбала китайський екскаватор “LAIGONG BL88” за 3,2 мільйона гривень. А Житомирська академія поліції з таким же порушенням витратила кошти українських платників податків на китайський трактор “YTO NLX 1024” за 1,37 мільйона гривень.
“У всіх цих випадках країною походження товарів є не Україна, що ставить під сумнів виконання вимоги законодавства про локалізацію щодо не менш ніж 20% української складової. Ознаки шахрайства при внесенні даних до Реєстру товарів з підтвердженим ступенем локалізації залишаються гострою проблемою. Відповідає за ведення реєстру Міністерство економіки”, – зазначили у CMD Ukraine.
За даними Центру, якби всі товари у згаданих закупівлях мали б мінімально встановлений законом на 2024 рік рівень локалізації 20%, це забезпечило б близько 1,2 млрд грн гривень податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Також, за даними CMD Ukraine, грубими порушеннями при публічних закупівлях у квітні було придбання товарів, які взагалі не внесені виробником до Реєстру локалізованих товарів. А державна компанія “Укренерго” просто “забула” при проведенні масштабного тендеру із закупівлі вантажних автомобілів з підіймальними платформами на 618 мільйонів гривень вказати вимогу щодо підтвердження учасниками ступеню локалізації товару та наявності сертифіката відповідності.
До топ-5 найбільших публічних закупівель з порушенням вимог локалізації, увійшли: ПАТ “Укренерго” – 618,85, ПАТ “Укрнафта” – 84,84 млн грн, КП “Рівнеелектротранс” – 63,30 млн. грн, Вінницяоблводоканал – 54,58 млн. грн, АТ Укртранснафта – 34,12 млн. грн.
Законодавство про локалізацію у 2024 році вимагає при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності в ній не менше 20% складової, виробленої в Україні.