Ціна СО2 у 2030 році може сягнути 147 євро/т, йдеться у новому дослідженні GMK Center.
Як зазначається, головним драйвером зростання стане кліматична політика, спрямована на зменшення викидів вуглецю.
У дослідженні GMK Center об'єднав довгострокові очікування щодо цін на вуглець дев'яти організацій і розробив власний консенсус-прогноз – 147€ за тонну CO2 у 2030 році. Він базується на методі експертних оцінок, який відображає настрої ринку та об'єднує думки різних учасників.
Прогнозування цін на CO2 враховує кілька чинників, зокрема: параметри EU ETS і кліматичної політики ЄС, витрати на скорочення викидів, декарбонізацію енергосектору, торговельні стратегії учасників ринку (хеджування і спекуляції). Роль різних факторів відрізняється залежно від підходу до прогнозування.
Яз зауважили аналітики, основні причини майбутнього підвищення цін на вуглець пов'язані із параметрами кліматичної політики, що спрямовані на зменшення пропозиції квот на СО2 за допомогою різних інструментів:
– зменшення верхнього ліміту викидів у EU ETS відповідно до цілей програми Fit 55;
– резерву стабільності ринку, що поглинає надлишкові квоти;
– регулярного зниження бенчмарків для виділення безкоштовних квот;
– поступового зменшення обсягу безоплатних квот з 2026-го у зв'язку з впровадженням CBAM (європейського Механізму прикордонного вуглецевого коригування).
Безоплатні квоти для секторів, що підпадають під дію CBAM, буде скасовано у 2034 році.
Іншими факторами, що впливають на ціну CO2, аналітики GMK Center називають ситуацію в енергосекторі, хеджування та спекуляцію.
Енергетичний сектор є найбільшим покупцем дозволів на викиди вуглецю, оскільки генерує близько 50% викидів в EU ETS, тому ситуація тут суттєво впливатиме на ціни CO2.
Хеджування та спекуляції об'єднують торгові стратегії різних учасників ринку, які можуть призводити до зменшення обсягу вуглецевих квот в обігу.