Приватизацію ЗАлК планують на третій квартал 2023 року, – ФДМ

Share

Фонд державного майна України разом з новим менеджментом АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» готує підприємство до приватизації в третьому кварталі поточного року

Про це йшлося під час зустрічі голови Фонду держмайна Рустема Умєрова з гендиректором комбінату Сергієм Павленко, передає прес-служба відомства.

«Зараз основними джерелами доходу підприємства є здача майна в оренду та продаж активів і виробничих запасів. Однак підприємство все одно збиткове. В 2022 році комбінат отримав збиток 59,3 млн грн», – сказано в повідомленні.

У фонді наголосили, що зараз підприємство перебуває в тяжкому фінансово-економічному стані.

«Це стало наслідком неефективного управління попередніми приватними власниками. В 2001 році 68%-ий пакет акцій комбінату придбала компанія «АвтоВаз-Інвест». Пізніше, в 2006 році, новим власником цього активу стала компанія Velbay holdings limited, яка підконтрольна «Російському алюмінію» російського олігарха Олега Дерипаски. Окрім цього пакету йому вдалося придбати ще 29,5% акцій комбінату. Внаслідок цього Дерипаска отримав контроль над 97,5% акцій ЗАлКу», – сказано в повідомленні.

У 2015 році Україна в результаті судового процесу повернула 68%-ий пакет акцій в державну власність та передала його в управління Фонду держмайна. Решту акцій (29,5%) в лютому 2023 року стягнув в дохід держави Вищий антикорупційний суд за позовом Мінюсту.

«За 14 років колишні власники фактично розграбували підприємство і знищили унікальне виробництво первинного алюмінію. Раніше комбінат був єдиним в Україні виробником цієї продукції. Він мав потужності по виробництву первинного алюмінію понад 100 тис. тонн на рік», – розповіли у фонді.

З кінця 2000-х років підприємство поступово припиняло роботу. Спочатку — у березні 2009 року — зупинив роботу глиноземний цех. Пізніше — у квітні 2011 року — припинив виробництво електролізний цех, який випускав первинний алюміній. Останнім — у липні 2014 року —  зупинився ливарний цех.

На час повернення 68%-ого пакету акцій в державну власність комбінат практично припинив виробництво. На підприємстві відбулось повне згортання випуску первинного алюмінію, ліквідоване глиноземне виробництво, електролізні потужності виведені з експлуатації.

Читайте новини бізнесу та промисловості у Telegram-каналі UAprom