Пiсля афери з ”Елiта-центром” будiвельним компанiям заборонили отримувати грошi на зведення житла безпосередньо вiд клiєнтiв.
Їх може накопичувати i витрачати на спорудження будинкiв банк або фiнансова компанiя, якi отримали лiцензiю на довiрчi операцiї. Для розрахункiв iз забудовником банк вiдкриває окремий рахунок на кожний об’єкт — фонд фiнансування будiвництва (ФФБ).
У столицi банк ”Хрещатик” за новою схемою фiнансує шiсть новобудов на тисячу квартир. Кошти будiвельним компанiям переказує щомiсяця. Проте спершу перевiряє, як витратили видане ранiше.
— Отак, вiд будови до будови, щомiсяця три тисячi кiлометрiв намотую, – розповiдає керiвник вiддiлу довiрчих операцiй банку ”Хрещатик” Олександр Шушвал, 33 роки, дорогою до чергового об’єкта.
Вiн їде перевiряти 26-поверхiвку на вулицi Жмаченка. Починає з даху. Потiм оглядає лiфтовi механiзми.
— Обладнання дороге. Переконуюся, що все встановили. А бетонний пiддашок треба оббити металочерепицею — такий проект.
Будинок на Жмаченка зводять за мiською програмою молодiжного кредитування. Торiк ”квадрат” коштував близько $600. Восени мешканцi справлятимуть новосiлля. Вiкна зi склопакетами вже вставили, i будiвельники почали опоряджувальнi роботи.
Закiнчивши перевiрку, Олександр пiдписує акт. Їде на iншу будову на вулицi Бальзака. Житловий комплекс на 14–22 поверхи зводити почали цього року. 14-поверховий блок уже вирiс на три поверхи, для решти тiльки-но забили палi.
— Пiд 22-поверховий будинок заливають 27 залiзобетонних паль на глибину 17–25 метрiв i триметрову бетонну ”подушку”, — пояснює Олександр.
Вiн обходить iз виконробом котлован i цифровиком робить кiлька знiмкiв.
Для чого знiмаєте?
– Фотографiї додаємо до акту виконаних робiт. Для переконливостi. Ультразвуком перевiряємо глибину i цiлiснiсть паль. Раптом є трiщина, поряд iз пошкодженим кiлком доведеться заливати новий. Це додатковi незапланованi витрати. Якщо кошторис фонду перевищено, за це розраховується будiвельна компанiя, бо з її вини допущено помилку. Тому й контролюємо кожен етап — вiд фундаменту до оздоблювальних робiт. Якщо будiвельна фiрма ”намалює” фiктивний акт виконаних робiт або завищить цiни, ми вiдмовимося вiд їхнiх послуг або припинимо фiнансування до з’ясування обставин.
Раптом грошi з фонду таки вичерпаються?
— Це клопiт забудовника. За законом вiн бере на себе ризик, що коштiв на завершення будiвництва може не вистачити.
Були випадки, коли вам подавали фiктивнi акти?
— У нас — нi. Банк вибирає будiвельнi фiрми з надiйною репутацiєю. Перевiряємо проект, дозволи i розрахунки, щоб переконатися, що заявленої суми вистачить для введення житла в експлуатацiю. Компанiя-забудовник повинна мати будiвельну технiку i вдосталь грошей на рахунку, щоб почати роботу власним коштом. Тодi банк пiдписує з нею договiр про створення фонду фiнансування будiвництва. Компанiя дає нам помiсячний план фiнансування з описом, що та як будуватиме i яка сума необхiдна на кожному етапi.
На новому майданчику на вулицi Милославськiй (Троєщина) треба робити палеве поле. Будiвельникам кажемо: ”Авансом видамо 65%, решта за ваш рахунок”. Виконають роботу — доплатимо. Зараз збираємо кошти охочих купити житло, тобто довiрителiв, щоб починати будiвництво.
Багато покупцiв?
— Доки будiвництво не почалися, люди неохоче несуть грошi. На Милославськiй викупили 20 вiдсоткiв квартир. Що вищий будинок, то бiльше й покупцiв. За мiсяць до завершення будiвництва всi квартири розпродамо.
А можете не розпродати?
— Таке буває, якщо цiна квадратного метра хоча б на 10–15 вiдсоткiв вища за середню по району. Ми дослiджуємо ринок, переконуємося, що проект реальний i прибутковий, дiзнаємося все про самого забудовника. Лише потiм вирiшуємо, чи можна вiдкривати ФФБ на цей об’єкт.
У Києвi багато пропозицiй, i покупцiв намагаються заманити низькими цiнами. Тепер собiвартiсть квадратного метра на рiвнi 800 доларiв. Якщо хтось запропонує iнвестувати в проект, де закладена собiвартiсть 500 доларiв, — це альтруїст або шахрай.
Тобто, для клiєнта ваша участь означає, що вiн вчасно заселиться до нової квартири?
— Так. Банк контролює усi витрати щодо новобудови. Нашi зобов’язання вважатимуться виконаними, коли людина отримає всi документи про право власностi на готову квартиру.
Якщо до вас прийде людина з проханням вiдкрити ФФБ на одну квартиру в новобудовi?
— Вiдкриємо. Незалежно вiд об’єкта працюємо за стандартною схемою.
Скiльки коштують послуги банку?
— Iз клiєнта додаткової плати не беремо. Наприклад, однокiмнатна квартира на Бальзака коштує 50 тисяч доларiв. Саме стiльки й має заплатити покупець. Iншi питання банк i будiвельна компанiя мають вирiшити мiж собою.
Банк теж може прогорiти. Що тодi?
— Кошти самого фонду зберiгаються на окремому рахунку i не залежать вiд фiнансових результатiв банку. Та щоб перестрахуватися, раджу вибрати за управителя банк iз першої двадцятки рейтингу Нацбанку (”Хрещатик” у цьому списку 16-й.
— ”ГПУ”). Їхнiх активiв завжди вистачить на покриття збиткiв. Iз роками вони здобувають добру репутацiю i зацiкавленi в її збереженнi
Сергiй Громовий