Якою є авіапромисловість України?

Share

18 країн світу протягом п’яти днів демонстрували найкращі свої розробки та ділилися планами. Це був П’ятий міжнародний авіаційно-космічний салон “Авіасвіт-21”. На дев’яти тисячах метрів гостомельського аеропорту у повному складі була представлена крилата гордість України. 


 


Боротьба за майбутє, або шоу маст гоу он. Україна – одна з дев’яти держав світу, які володіють повним циклом виробництва літаків – від розробки проекту до серійного виробництва. Проте нині українська авіаіндустрія переживає непрості часи: необхідно або робити якісний і кількісний ривок, і переходити від поштучного до серійного будівництва літаків, або відмовитися від амбіцій і перетворитися на виробника запчастин. Щоб уникнути останнього варіанту, українські авіаконструктори намагаються привернути увагу до своїх розробок. Щодвароки на салоні Авіасвіт вони намагаються вразити відвідувачів і проектами, і живими літаками.


 


Ось цей красень АН-70. Фахівці кажуть, що нині рівних йому немає у світі. Військово-вантажник розробляють вже більше двохдесятиріч. Чи не перший демонстраційний політ сімдесятий АН здійснив на гостомельському авіашоу. І от уже на останньому етапі виробництва крилатого Росія роздумує чи варто їй залишитися в проекті.


 


Літак короткого злету і посадки. Для приземленя не потребує бетонних смуг – сідає просто на ґрунт. Наразі росіяни готові разом виробляти літаки та ділити прибутки, але чи викуплять свої раніше замовлені 230 АНів – ще не визначилися. Втім, і профільний міністр, і  президент малюють райдужні перспективи АН-70.


 


Володимир Шандра, міністр промислової політики:


– Багато деталей виробляють у Росії. Але ми можемо вийти на власне виробництво і довести літак до пуття.


 


Натомість росіяни готові приєднатися до іншого проекту – модернізація гігантів АН-124 “Русланів”.  На авіасалоні українці вперше могли побачити АН нового покоління – 148. Авіатори сподіваються до кінця року його сертифікувати, але вже зараз хваляться, що отримали замовлення майже на сотню машин.


 


Побачивши на виставці навіть унікальний літак, покупець не спішить підписувати контракт. До укладання угоди минає щонайменше рік-два. Але авіасалон – це найефективніша реклама для гігантскої продукції.


 


Соломія Вітвіцька


 


[«5 канал», 11.06.2006]