Пентхаус, або «будинок на крисах капелюха»

Share

Пентхаус — у перекладi на українську мову означає «будинок в будинку», iншими словами, повноцiнний малоповерховий житловий будинок iз власною прилеглою територiєю на даху хмарочоса.


Це — ексклюзивний тип житла, розмiщений у верхнiх поверхах або на даху (обов’язковим є вихiд на терасу з басейном чи зимовим садом) висотних споруд, розташованих у престижних районах мiста, де домiнує багатоповерхова забудова.

Екстер’єр пентхауса може iстотно вiдрiзнятись вiд загальної стилiстики фасадiв хмарочоса, адже через великi площi терас, якi оточують цей тип житла, його фактично не видно з землi неозброєним оком. Iнодi ззовнi пентхаус може бути виконаний у стилi японського традицiйного житла, тодi коли сам хмарочос збудовано, скажiмо, у стилi хай-теку.
 
Вперше пентхауси з’явились у США на початку минулого столiття у виглядi розкiшних апартаментiв верхнiх прошаркiв суспiльства. У той час тут спостерiгався будiвельний бум на багатоповерхове житло, позаяк площi мiст не розширювались, натомiсть зростала концентрацiя будiвель у центральних частинах мегаполiсiв внаслiдок збiльшення висоти архiтектурних споруд. «Пiонерами» в проектуваннi хмарочосiв були Гасс Гiлберт (Нью-Йорк), Елiел Саарiнен (Чикаго), Вальтер Гропiус, Адольф Меєр та iншi, не менш вiдомi архiтектори. Саме вони вперше вiдкрили переваги влаштування VIP-апартаментiв на дахах хмарочосiв. Будiвництво перших європейських пентхаусiв розпочалось пiсля завершення Другої свiтової вiйни у великих мiстах Францiї, Великої Британiї, Австрiї, Нiмеччини та Iталiї. Сьогоднi пентхауси на верхнiх поверхах висотних будинкiв можна побачити майже у всiх столичних центрах європейських держав, а також пострадянських республiк, зокрема в Українi.
 
На основi аналiзу свiтового досвiду будiвництва хмарочосiв можна виокремити низку характерних ознак сучасного елiтного житла на даху висотки. Кiлькiсть рiвнiв такого будинку може коливатись вiд 15 поверхiв i вище. Логiчно, що коли будинок, на даху якого розмiщено пентхаус, сусiдить з вищою архiтектурною спорудою, влаштовувати терасу з басейном у такому пентхаусi прирiвнюєься до будiвництва котеджу з затишним подвiр’ям поруч з 12-типоверховим будинком. Вiдчуття затишку на таких прибудинкових територiях розвiюється разом з усвiдомленням думки, що ти перебуваєш як на долонi у щонайменше пiвсотнi людей. Головна прикмета пентхауса — повна вiдокремленiсть його мешканцiв вiд зовнiшнього свiту: людина живе у центрi мiста, й одночасно нiби сама по собi.
 
Iншою характерною особливiстю пентхауса є панорамний вигляд iз вiкон на достатньо атрактивний краєвид. Це може бути iсторичний центр мiста з шпилями соборiв та куполами церков, дiловий центр iз цiкавим силуетом багатоповерхових бiзнес-центрiв або ж цiкавий природний ландшафт — зеленi масиви, парки та сквери, русло рiчки чи морська затока або гавань, гiрськi вершини та пасма хребтiв, море чи океан з силуетами кораблiв i яхт, якi стоять на рейдi. Важливою вимогою є кут сприймання навколишнього простору, який повинен становити 360 градусiв — на всi чотири сторони свiту. Це, в свою чергу, пояснює таку вимогу класичного пентхауса, як велика площа засклення фасадiв. Тут поширеними є вiкна на всю висоту житлового поверху.
 
Наступна риса помешкання на даху хмарочоса — велика площа примiщень. При цьому важливою є площа терас, якої має вистачати для влаштування басейну, зимового саду чи навiть тенiсного корту. Велика житлова площа необхiдна для влаштування цiкавого об’ємно-просторового рiшення iнтер’єрiв з перетiкаючими просторами залiв рiзного призначення та кiмнат. Часто пентхаус розмiщують у кiлькох рiвнях, з метою якомога цiкавiшого поєднання обсягiв примiщень та створення виразного архiтектурного образу. Таке житло має вiдзначатись ексклюзивними рiшеннями в архiтектурi та дизайнi. Вiльне планування — не менш важлива вимога. Несучi конструкцiї повиннi займати якомога менше мiсця з метою створення максимально широкого поля для дiяльностi архiтектора та дизайнера. Мiнiмальна кiлькiсть мiжрiвневих перегородок дозволяє власнику самому формувати житловий простiр. Загальна висота поверхiв такого помешкання може становити до 10 метрiв. Сьогоднi вiдомi пентхауси з площами 500–600 м2 та висотою поверху до 4 метрiв.
 
Характерною є вiдсутнiсть сусiдiв по поверху чи зверху, адже власник пентхауса має вiдчувати автономнiсть вiд iнших мешканцiв будинку. У висотних будинках iз влаштованими на верхнiх поверхах ексклюзивними апартаментами архiтектори радять влаштовувати окремий лiфт, iз виходом безпосередньо у житловi помешкання.
 
Ексклюзивнiсть iнтер’єру пентхауса полягає у широких можливостях для влаштування камiнiв i басейнiв. Для останнiх, щоправда, необхiдно створювати технiчне пiдпiлля для обслуговування та нормальної експлуатацiї басейну. Вiдомi факти влаштування у пентхаусах Санкт-Петербургу та Москви саун, з умовами для пiрнання у крижану воду басейну на вiдкритому повiтрi.
 
I, звичайно, будинок з пентхаусом на даху повинен бути обладнаний найновiшими комунiкацiями. Починаючи вiд системи центрального пиловидалення i закiнчуючи кондицiюванням повiтря, опаленням, водопостачанням, каналiзацiєю та охороною. Крiм цього, не слiд забувати про обслуговуючий персонал. Йдеться про покоївок, прибиральниць, консьєржiв та iнших представникiв обслуги.
 
Пентхауси — один з найдорожчих типiв житла на свiтовому ринку нерухомостi. У державах з недостатньо розвинутою економiкою попит на таке житло лише починає формуватись. Це, насамперед, пов’язано зi зростанням цiн на землю пiд забудову у зв’язку з її ущiльненням та концентрацiєю, а також високою вартiстю багатоповерхового висотного будiвництва, що, у свою чергу, створює умови для будiвництва пентхаусiв. Як правило, вартiсть квадратного метра в пентхаусi перевищує вартiсть такої самої площi у цьому ж будинку удвiчi, а то й утричi.

Перехiдним процесом до зведення класичних дорогих пентхаусiв можна вважати спорудження апартаментiв у кiлькох рiвнях на верхнiх поверхах та мансардах 9-12-типоверхових будинкiв. Основне — отримати чудовий панорамний вигляд з вiкон будинку.
 
У сусiднiй Польщi пентхаус теж не надто поширене явище. Такi об’єкти здебiльшого зосередженi на столичному ринку нерухомостi, позаяк сьогоднi саме Варшава посiдає перше мiсце в будiвництвi висотного житла. Аналогiчна ситуацiя спостерiгається i в Росiї, яка також дещо випередила Україну у цьому аспектi. Першi пентхауси з’явились на росiйському ринку нерухомостi у 90-тих роках. Проте на цей час у Санкт-Петербурзi налiчується близько сотнi пентхаусiв, у процесi будiвництва перебуває приблизно така ж кiлькiсть.
 
В Українi можна прогнозувати розвиток будiвництва висотних житлових будинкiв, а, вiдповiдно, й апартаментiв такого класу, як пентхаус. Тому надзвичайно важливо якомога детальнiше вивчати свiтовий досвiд у проектуваннi житла такого типу, аби розробити оптимальнi варiанти для зведення в умовах України елiтних апартаментiв i уникнути помилок, яких було чимало у свiтовiй архiтектурнiй практицi.
 




[Domik.net, 17 мая 2006]