Щороку в столиці здають понад мільйон кв. м житла, десятки шкіл, дитсадків, супермаркетів та інші соціально значимі для життєдіяльності міста об’єкти. Не став винятком і нинішній 2007-й. “Хрещатик” визначив 5 важливих будівель року. Це офісний хмарочос “Парус”, новий міст через Гавань, відреставровано пам’ятку архітектури “Золоті ворота”, завершено будівництво депо “Червоний хутір” та Київського міського центру серця.
У центрі Києва розгорнули “Парус”
На початку квітня на вул. Мечникова, 2, за участі секретаря Київради Олеся Довгого та посла Росії в Україні Віктора Черномирдіна урочисто відкрили найвищий у столиці бізнес-центр “Парус”. Власники комфортабельної 35-поверхівки впевнені, що нова адмінбудівля значно зменшить нестачу офісних площ класу “А”, насамперед у центрі міста. Загальна площа офісних приміщень у “Парусі” перевищує 45 тис. кв. м. Окрім цього, для співробітників центру і відвідувачів передбачено чотирирівневий підземний паркінг на 300 авто (по 75 машин на кожному ярусі). До слова, управління бізнес-центром “Парус” здійснює ЗАТ “Мандарин плаза”, котре володіє однойменним бізнес-центром у Бессарабському кварталі. За словами керівника компанії Олександра Чернецького, новий офісний центр вперше серед бізнес-центрів подібного класу здаватиме в оренду не лише поверхи великим фірмам, але й окремі блоки дрібним підприємствам, що можуть дозволити собі орендувати виключно невеликі приміщення. При цьому мінімальна вартість оренди тут становитиме $50 за 1 кв. м.
Метро зайшло на “Червоний хутір”
Напередодні Дня незалежності в Києві урочисто відкрили нове електродепо. Воно стало одним із вкрай потрібних об’єктів, призначених для ремонту і обслуговування потягів Сирецько-Печерської лінії, біля станції “Бориспільська”. Завдяки новому депо вдасться скоротити інтервал руху поїздів в години пік до 2 хвилин. Будівництво першої черги “Червоного хутора” обійшлося місту в 130 млн грн. За словами голови правління ВАТ “Київметробуд” Володимира Петренка, “Червоний хутір” вдалося побудувати в надзвичайно короткі терміни завдяки стабільному фінансуванню міської влади та допомозі депутатського корпусу Київради. За його словами, тут може одночасно перебувати до 200 вагонів. Завдяки новому депо вдасться не лише скоротити інтервал руху потягів, а й до 120 тис. на добу збільшити кількість перевезених пасажирів на Сирецько-Печерській лінії. Зводили ангари та технічні приміщення для потягів фахівці з ХК “Київміськбуд”. Перший заступник голови КМДА Анатолій Голубченко переконаний, якщо вдасться втілити в життя задумане, то за 5—6 років виведе Київ на перше місце в Європі. “У 2008 році передбачено здати в експлуатацію й станцію метро “Червоний хутір” та три станції підземки в напрямку Теремків”,— розповів Анатолій Голубченко.
“Золоті ворота” відкрили для гостей міста
На початку грудня після тривалої реконструкції відкрили визначну пам’ятку архітектури — “Золоті ворота”. Першими поглянути на оновлену браму завітали Президент України Віктор Ющенко та мер Києва Леонід Черновецький. Починаючи з 1990-го, ця пам’ятка перебувала в незадовільному стані, тому в 2002-му ворота вдалося взагалі закрити на реконструкцію та реставрацію. Генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська” Неля Куковальська вважає, що тільки завдяки співпраці держави і міста “Золоті ворота” знову відкрили для киян і гостей міста. За її словами, вартість оновлювальних робіт, які здійснили фахівці компанії “Укрреставрація” обійшлися у 8 млн грн. Вагому допомогу їм надали будівельники ХК “Київміськбуд”. “Якщо раніше музей “Золоті ворота” працював тільки у весняно-осінній період, то після реконструкції функціонуватиме постійно,— зазначила пані Куковальська.— У 2008-у адміністрація заповідника планує розширити його експозицію, влаштовуючи в ньому театралізовані вистави”.
Крок мостом через Гавань
На три роки раніше від запланованого в столиці відкрили міст через гавань з вул. Набережно-Хрещатицька. Відтепер шлях з Подолу на Оболонь скоротиться на 4 км. Щоправда, рухатися мостом водії поки що зможуть лише в одному напрямку, але вже за кілька років, коли в цьому районі побудують естакаду, його планують зробити двостороннім. Тоді об’єкт зможе щодоби пропускати до 40 тис. авто (наразі він розрахований до 20 тис. авто). Відомо, що довжина гаванського мосту 385 м, а ширина 28 м, його вартість оцінюють у 300 тис. грн. Київський міський голова Леонід Черновецький, який взяв участь у відкритті мосту, зазначив, що цей об’єкт є діючою частиною комплексу Подільсько-Воскресенського мостового переходу, будівництво якого почалося ще в 2003 році. Та через брак коштів у бюджеті попередня влада загальмувала розв’язання цієї важливої транспортної проблеми. Наразі загальна вартість мостового переходу сягає вже 6 млрд грн. За словами мера, бюджет наступного року становитиме 23 млрд грн. Відтак, значну частину коштів вдасться спрямувати на розвиток транспортної інфраструктури міста. “Зокрема, планують зупинити в’їзд вантажного транспорту на під’їздах до столиці, пустивши його в об’їзд,— зазначив він.— Це питання вже узгоджене з Президентом України і його реалізація дозволить уже за рік-два позбавити Київ від заторів”.
Перший у СНД Центр серця
Наприкінці 2007 року свої двері для пацієнтів відкрив Київський міський Центр серця. Медичний заклад протягом 2,5 років будувала ХК “Київміськбуд”. Голова правління компанії Петро Шилюк вручив символічного ключа меру Києва Леоніду Черновецькому. На реалізацію цього проекту з міського бюджету було витрачено майже 644 млн грн. Для роботи лікарів закупили найсучасніше обладнання. Зокрема, в операційних встановили відеокамери, за допомогою яких можна проводити он-лайн конференції та консультуватися із фахівцями з різних міст та навіть країн. Загалом Центр серця розрахований на 150 місць, з яких 110 — для дорослих і 40 — для дітей. До складу нової медичної установи входять консультаційна поліклініка для дорослих і дітей з відділенням функціональної діагностики, блок з 5-ма операційними, клініко-діагностична лабораторія, лабораторія радіоізотопної діагностики, реанімаційне й рентгенівське відділення, відділення комп’ютерної діагностики, майданчик для гелікоптерів. “У Центрі планують щорічно проводити понад 6 тисяч кардіологічних операцій, у тому числі й операції з пересадки серця,— повідомив під час відкриття медичного закладу Київський міський голова Леонід Черновецький.— Окрім цього, співробітники закладу зможуть щорічно консультувати 20 тисяч громадян”. І хоча лише обслуговування центру щороку обходитиметься Києву в 40 млн грн, мер запевнив, що проблем із фінансуванням не буде. Нова лікарня готова прийняти на лікування не лише киян, а й хворих із серцево-судинною патологією з усіх регіонів України. Фахівці стверджують, що подібного Центру з найсучаснішим обладнанням ще немає в жодній державі СНД.
Віталій Курінний
«Крещатик», №224 (3214), 26.12.2007