Житло дорожчає повільно. Ціни залишаться недоступними попри зменшення темпів зростання

Share

На початку тижня експерти з нерухомості підбивали підсумки ринку житлової нерухомості столиці за результатами 11 місяців поточного року. Вони констатують зменшення темпів зростання вартості житла та прогнозують на наступний рік збільшення ціни не вище, ніж на рівні фактичної інфляції. Утім, за словами аналітиків, здешевлення не станеться, оскільки немає альтернативного об’єкта інвестування.


За підсумками 11 місяців поточного року первинне житло подорожчало, за даними голови консалтингового порталу “Канзас” Зої Несторенко, на 10—15%. В той час як минулого року цей показник сягнув 60 %. На вторинному ринку спостерігається зменшення продажу і кількості угод. На думку експерта, це спричинено тим, що ціни сягнули позначки, коли житло є доступним лише найзабезпеченішій частині населення навіть з урахуванням іпотечного кредитування. Також вона зазначила, що цього року банки зробили умови іпотечного кредитування жорсткішими: “Поки не стануть іншими ставки іпотечного кредитування, ситуація на вторинному ринку не зміниться і навіть можна чекати на кризу”. Утім, президент асоціації спеціалістів з нерухомості України Олександр Бондаренко зазначив “Хрещатику”, що передумови для кризи є, але причину бачить в іншому. “Головні кризові точки як первинного, так і вторинного ринків — це земельне питання, і поки його не вирішать, існуватиме передумова для кризи”, — вважає Олександр Бондаренко. “Якщо розв’язати цю проблему, всі інші, власне, похідні, відпадуть”, — зауважив він.


Водночас, за даними генерального директора компанії “Пан Добробуд” Володимира Шебеко, зростання вартості житла на первинному ринку на рівні 35 %. “Наступного року показник сягне 20 %, за песимістичними прогнозами,— зауважив він,— тож кризи на первинному ринку немає, це може стосуватися лише вторинного, де завищені ціни на старі квартири поганої якості”. Ціна ж нових корелюється зі швидкістю будівництва, тому, коли воно триває запланованими темпами, вартість квадрату зростає на 2 % на місяць. “Плюс на це впливають ринкові чинники попиту та пропозиції, які корелюють майже 15 % подорожчання”, — додає Володимир Шебеко. Голова холдингової компанії “Київміськбуд” Петро Шилюк вважає, що ніякої кризи на ринку немає і не може бути найближчим часом, адже він ще далекий навіть від стагнації. Здешевлення житла на його думку потрібне, адже сьогодні більшість громадян не мають можливості придбати помешкання, але це унеможливлюється тим, що інвесторам немає куди вкладати гроші, оскільки немає ринку цінних паперів.


Наталя Моденова


«Крещатик», №209 (3199), 05.12.2007