Найбільший китайський виробник Baoshan Iron&Steel на початку лютого підвищив внутрішні ціни на більшість видів продукції на 100 юанів ($13,79) за тонну. Хоча, за логікою, мав якщо не знизити, то хоча б тримати на колишньому рівні – з урахуванням 25% тарифів на імпорт сталі, запроваджених адміністрацією Д. Трампа, що загрожують експортним постачанням. Це наочно показує реакцію в галузі на заходи, вжиті офіційним Вашингтоном: металурги КНР вважають, що це не позначиться на загальних обсягах продажу та виробництва.
Майбутні драйвери
Оптимізм китайців легко збагнути. За підсумками 2024 р. виплавка сталі країни становила 1,005 млрд т., на експорт пішло 110,7 млн т., тобто. лише 10%. З цього випливає, що добробут металургії КНР залежить насамперед від «погоди» на внутрішньому ринку. На перший погляд тут є привід для занепокоєння.
Минулого року сталеве виробництво знизилося на 1,7% і виявилось найнижчим за останні 5 років. Більш того, асоціація CISA прогнозує, що в поточному році показник не досягне позначки 1 млрд т. Аналітики сходяться на думці, що це є наслідком скорочення у житловому будівництві в останні кілька років. Але! Якщо врахувати, що рекордна виплавка сталі була в 2020 р. на рівні 1,065 млрд т, то нинішня динаміка не виглядає як провісник апокаліпсису.
Китайський інститут планування та досліджень металургійної промисловості MPI вказує, що зниження попиту в будівництві компенсується зростанням у виробничому секторі, що отримав значну підтримку за рахунок урядових стимулів. Про що йдеться? Насамперед про китайський автопром. Він зараз на підйомі. За 2024 р. випуск авто зріс на 3,7%, до 31,282 млн. од.
Нинішнього року тенденція зберігається. Січневе виробництво збільшилося на 3,3% у річному обчисленні, до 2,15 млн од., повідомила асоціація автомобілебудівної промисловості Китаю CAAM. До того ж, випуск електромобілів зростає бурхливими темпами: на 29,4%, до 944 тис. од. А якщо Держкомісія з питань реформ та розвитку таки зважиться на повну заборону авто з двигунами внутрішнього згоряння у 2025 р., про що інформагентства повідомляли раніше, автопром очікує справжній бум.
Сприятливі прогнози і з автоекспорту. За оцінками консалтингової компанії Hua Chuang Securities, у 2025 р. закордонні продажі автомобілів, зібраних у КНР, зростуть на 14%, до 5,58 млн од. Це на 6,1% більше, ніж у 2023 р. – коли Піднебесна вперше стала найбільшим у світі автоекспортером. Залишається нагадати, що саме автопром – один із головних споживачів місцевого металу.
Також варто відзначити програму поновлення побутової техніки за системою trade-in. Нинішнього року її субсидування державою подвоїться порівняно з минулорічним і сягне 300 млрд юанів. Якщо у 2024 р. влада частково оплачувала оновлення 8 видів домашньої техніки, у 2025-му перелік розширили до 12. Як відомо, виробники побутової техніки також належать до великих споживачів преміальних видів сталевого прокату. Враховуючи, що населення Китаю становить 1,41 млрд осіб. (згідно з переписом 2024 р.) – це справді колосальний канал збуту.
Планів велике різноманіття
Перспективи металургії у контексті мит Трампа безпосередньо залежать від загального стану справ у китайській економіці. У 2025 році вона зросте на 5%, за прогнозами уряду. Домогтися цього планують за рахунок великого «накачування» грошима. З цією метою влада скоротила норми обов’язкових резервів для банків на 1,5%-2,5%. Очікується, що це звільнить 3-5 трлн юанів. Що дуже важливо: на відміну від України, додаткова банківська ліквідність спрямовується не на скуповування доларів (в надії заробити на девальвації) та держоблігацій внутрішньої держпозики. Гроші йдуть на фінансування інвестпроектів у реальному секторі.
Наприклад, уже в січні у м. Сямень (провінція Фуцзянь) стартували 77 проектів на 77,5 млрд юанів. У провінції Аньхой протягом 2025 р. збираються запустити 622 інвестпроекти на 405,7 млрд юанів і т.д. Серед перспективних можна виокремити будівництво автозаводу Toyota в Шанхаї, про яке раніше повідомляли учасники авторинку. На новому підприємстві планують налагодити випуск автомобілів марки Lexus. За виробничою потужністю його можна буде порівняти з розташованим поблизу автозаводом американської Tesla Inc.
Таким чином, обсяги промислового будівництва компенсують зниження у житловому секторі та підтримають попит на метал, головним чином сортовий прокат. Але й житлове будівництво, незважаючи на кризу, продовжуватиметься. Хоча драйвером тут виступатимуть не ринкові тенденції, а надзвичайні обставини. Йдеться про масштабний січневий землетрус у Сінцзянському автономному окрузі, внаслідок якого втратили житло сотні тисяч людей. Влада анонсувала там будівництво нових будинків для постраждалих із застосуванням підвищених стандартів сейсмостійкості. Роботи розпочнуться навесні.
Окремо варто сказати про енергетику та транспортну інфраструктуру. У 2025 р. інвестиції у залізничне будівництво відчутно знизяться порівняно з минулорічними, на 31%. Проте це все одно величезна сума, 590 млрд юанів. Планується ввести в експлуатацію 2600 км. нових ліній. А це означає, що рейкопрокатним станам на китайських заводах не загрожує простій.
Будівництво енергооб’єктів також продовжується бурхливими темпами. За даними фінського Center for Research on Energy and Clean Air, зараз у Китаї ведеться будівництво ТЕС на 94,5 ГВт. При цьому до 2030 р. загальна потужність ВЕС та СЕС, що належать до «чистих» джерел енергії, до 2030 р. перевищить теплову генерацію на 1780-1440 ГВт, за прогнозами держкорпорації China National Petroleum Co. Тобто «зелена» енергетика розвивається ще більш стрімко, генеруючи зростаючий попит на метал.
Усі ці проекти мають підтверджене фінансування з боку центрального уряду та місцевої влади. З цією метою емісія наддовгострокових облігацій внутрішньої держпозики цьогоріч подвоїться порівняно з минулорічною і досягне 2 трлн юанів. Квоту на випуск цільових облігацій для провінційної влади підвищено з 3,9 трлн до 5 трлн юанів.
Експортний рикошет
Стійкий внутрішній попит на китайському ринку не означає, що тамтешні металурги не спробують якнайбільше продати на експорт. В останні роки він постійно збільшувався: у 2023 р. – на 36%, до 90,3 млн т., у 2024 р. ще на 23%. Мита Трампа ставлять «огорожу» на шляху китайського прокату до США. Але в такому випадку ці обсяги просто «перетечуть» на інші ринки і, зокрема, європейський, попереджає фінансовий директор концерну Thyssenkrupp Й. Шульте.
«Можливо, що китайські гравці, які постачали до США і тепер зіткнуться з вищими тарифами, можуть спробувати постачати більше до Європи», – заявив він у коментарі Financial Times. За даними Reuters, зараз це вже відбувається на турецькому ринку сталевих напівфабрикатів, звідки китайці видавлюють російських постачальників. Так, у лютому інформагентство зафіксувало кілька великих контрактів турецьких прокатників із виробниками з КНР, що «є серйозною проблемою для російських компаній».
У такому разі запровадження додаткових мит на сталевий імпорт із боку Євросоюзу – питання найближчого часу. І, як показує досвід 2018 року, загороджувальні заходи, швидше за все, поширюватимуться не лише на продукцію з КНР, а й із третіх країн. Тоді під їхню дію потрапили й українські виробники. Зараз, коли Єврокомісія тимчасово скасувала всі мита на імпорт більшості українських товарів (виняток зроблено за низкою позицій в агросекторі, там встановлені квоти), повторення сценарію 7-річної давності начебто не загрожує вітчизняним металургам.
Проте закриття європейського ринку слідом за американським створить додаткову напругу на решті майданчиків збуту, включаючи важливий для України близькосхідний регіон. Це спричинить посилення конкуренції, обвал сталевих цін та наростаючі збитки. Таким чином, найбільші негативні наслідки загрожують металургам із третіх країн, а не китайцям, які є головною метою мит Трампа.