Завдяки швидким ремонтам дефіцит електроенергії (е/е) буде меншим, ніж передбачалося раніше. Водночас реалізація ризику пошкодження газової інфраструктури зумовить збільшення імпорту газу.
Про це йдеться в інфляційному прогнозі НБУ за квітень.
«Швидкі ремонти маневрової генерації й енергетичної інфраструктури, розбудова розподіленої генерації е/е та потужностей ВДЕ на тлі збереження стійкого імпорту е/е дають змогу поліпшити оцінку дефіциту е/е на прогнозному горизонті», – зазначається у звіті.
Так, у 2025 році дефіцит е/е з урахуванням імпорту оцінюється на рівні 3% (4% в Інфляційному звіті за січень 2025 року), у 2026 році 1% (2%) та майже зникне у 2027 році (1%). Отже, від’ємний внесок обмежень енергопостачання в зміну реального ВВП скоротиться. Щорічний імпорт е/е становитиме близько 0.5 млрд дол. у 2025-2027 роках.
Крім того, НБУ підкреслює, що атаки РФ спричинили руйнування газової інфраструктури, що вже призвело до скорочення видобутку газу. На прогнозному горизонті видобуток поступово відновлюватиметься, але його буде недостатньо для повного покриття внутрішніх потреб економіки як промисловості, так і ЖКГ та домогосподарств.
У результаті імпорт газу зросте у 2025 році й становитиме 2.9 млрд дол., надалі потреба в його закупівлях зменшиться до близько 1.1 млрд дол. у 2026 році та близько 0.4 млрд дол. у 2027 році. Очікується, що частково імпорт газу буде профінансовано за рахунок допомоги міжнародних партнерів.
«Збереження дефіциту е/е і втрати газової добувної промисловості стримуватимуть відновлення ВВП на прогнозному горизонті та посилюватимуть залежність енергетичного та промислового секторів економіки від імпорту, що генеруватиме відповідні цінові ризики, які можуть перекладатися й на споживчі ціни», – зауважили в регуляторі.
Також зберігаються значні ризики подальших руйнувань і втрат енергетичної інфраструктури. Їх реалізація ще більше обмежуватиме зростання ВВП і тиснутиме на інфляцію. Позитивним ризиком прогнозу залишаються швидші ремонти електричної або газової інфраструктури та/або введення в дію нових потужностей.