Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) закликала уряд не підвищувати тарифи на вантажні залізничні перевезення.
Про це йдеться у зверненні ФРТУ.
Федерація просить знизити вантажні залізничні тарифи на 20% від поточного рівня за рахунок оптимізації витрат АТ “Укрзалізниці” та вжиття заходів для відновлення та збільшення вантажної бази компанії.
Згідно з проєктом наказу, який УЗ направила в міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України в серпні 2024 року, тарифи на перевезення вугілля та руди підвищуються на +19%, на кокс +12%, зернові вантажі +11% (включаючи підвищення на вантажні та порожні рейси).
“ФРТУ категорично не підтримує підвищення вантажних залізничних тарифів, яке матиме катастрофічні наслідки для цілих галузей економіки України, надходжень до бюджету країни, втрати тисяч робочих місць та як результат негативно вплине на обороноздатність нашої держави”, – наголосили в пресслужбі.
У зверненні Федерація нагадує, що незадовго до вторгнення Росії, в Україні відбулася низка безпрецедентних підвищень монопольних тарифів на залізничні вантажні перевезення. ФРТУ вважає, що для прийняття згаданих наказів не було достатніх підстав, адже рентабельність вантажних перевезень знаходилась на досить високому рівні за останні роки.
Середня операційна рентабельність сегмента вантажних перевезень в Україні за п’ять років (2016 – 2020) склала 26%. А потім в червні 2022 року у відповідь на значне скорочення обсягів вантажоперевезень, спричинене початком широкомасштабної війни, Мінінфраструктури було змушене вдатися до підвищення тарифів на залізничні перевезення ще на +70% для всіх видів вантажів.
“Зараз реальна ситуація така, що залізничні тарифи Укрзалізниці в доларах США значно перевищують рівень до початку війни (2019-2021 рр.). Тарифи на вугілля та руду виросли більше ніж на +120%, на зернові вантажі ріст був на + 60% і це все с початку 2019 року. Водночас в країнах де проводять виважену тарифну політику і не заганяють підприємство цілеспрямовано у збитки через неконтрольоване зростання витрат, як робить це в УЗ, ситуація складається зовсім іншим чином”, – наголосили у ФРТУ.