Україна створить централізовану онлайн-систему моніторингу прогресу у сфері кліматичної політики.
Про це повідомила перший віцепремʼєр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко за результатами першого засідання Міжвідомчої робочої групи з моніторингу виконання Національного плану з енергетики та клімату до 2030 року.
За її словами, Україна вже демонструє реальний прогрес у досягненні цілей Національного плану з енергетики та клімату: досягнуто понад 75% від цільового скорочення викидів парникових газів, а частка відновлюваної електроенергії зросла до 17,3%.
Національний план з енергетики та клімату, затверджений урядом у червні 2024 року, є ключовим інструментом досягнення кліматичної нейтральності та енергетичної безпеки відповідно до вимог Європейського зеленого курсу. План охоплює п’ять взаємопов’язаних напрямів: декарбонізацію, енергоефективність, енергетичну безпеку, інтеграцію енергетичних ринків та розвиток інновацій.
Одним з ключових рішень засідання стало розробка до кінця 2025 року єдиної системи онлайн-моніторингу прогресу НПЕК на базі Мінекономіки. Платформа дозволить забезпечити прозорість і можливість демонструвати прогрес впровадження плану у реальному часі, за аналогією з онлайн-моніторингом Ukraine Facility.
На засіданні також обговорили результати першого звіту про прогрес реалізації НПЕК, поданого 15 березня до Секретаріату Енергетичного Співтовариства. Було виявлено певні прогалини у зборі статистичної інформації та необхідність покращення координації між розпорядниками даних різних відомств.
Окрему увагу приділили оновленню Національного плану з енергетики та клімату, яке заплановане у 2025 році. Процес передбачає аналіз досягнутих результатів, коригування цілей, політик і заходів з огляду на виклики війни й можливості для прискорення зеленого переходу.
Учасники засідання звернули увагу на технічні аспекти звітування та необхідність покращення якості даних для міжнародних партнерів. Зокрема, потребує вирішення питання координації між різними відомствами щодо збору та обміну інформацією.
Підкреслюється, що Мінекономіки спільно з Офісом зеленого переходу підготує детальні проєкти планів з конкретними строками виконання, які будуть узгоджені з усіма відповідальними відомствами до кінця вересня 2025 року. Це дозволить оновити Національний план з енергетики та клімату з урахуванням нових викликів та можливостей для досягнення кліматичних цілей України.
Як повідомляв UAprom, Україна подала перший інтегрований звіт з НПЕК до Енергоспівтовариства.