Федерація роботодавців України (ФРУ) звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з низкою пропозицій щодо підтримки вітчизняних виробників та сприяння ефективній адаптації до вимог CBAM.
Про це повідомила пресслужба федерації за результатами дослідження та обговорення з українськими компаніями щодо впливу механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM) Євросоюзу на експорт української продукції.
Згідно з результатами опитування, економічного моделювання та обговорення результатів досліджень, запровадження цього механізму може мати значний негативний вплив на українську економіку, зокрема на падіння ВВП та скорочення робочих місць.
За висновками дослідження 54,5 % опитаних компаній оцінюють введення СВАМ як негативне для експорту української продукції до ЄС, 32,3 % з них вважають цей вплив дуже сильним; оцінка впливу на ВВП України показує можливе зниження на 4,8% до 2026 року.
Зазначається, що найбільші проблеми пов’язані з відсутністю доступу до необхідних даних, недосконалістю звітності та відсутністю необхідних навичок у персоналу.
«Бізнес потребує від держави допомоги у навчанні працівників, впровадженні зелених технологій та забезпеченні доступу до новітнього обладнання», – відзначили в ФРУ.
Так, ФРУ звернулася до уряду з низкою пропозицій, зокрема:
- Призначення уповноваженого органу в Україні для методологічної підтримки експортерів.
- Розробка програм державної підтримки для зменшення викидів та впровадження зелених технологій.
- Переговори з ЄК щодо застосування декларативного підходу до українських товарів у рамках СВАМ з 2026 року.
«Ці заходи допоможуть зберегти конкурентоспроможність українських підприємств на європейських ринках та пом’якшити негативні наслідки від впровадження СВАМ», – очікує федерація.
Як повідомляв UAprom, запровадження CBAM для України треба відтермінувати – фіндиректор Групи Метінвест.