Handelszeitung: Олігарх та його добрі послуги

Share

Компанія з наземного обслуговування в аеропортах Swissport бореться за свій бізнес в Україні. Два посольства та віце-прем’єр-міністр заступаються за фірму.


Марсель Шпайзер


Сергій Арбузов турбується про репутацію своєї країни. Кілька днів тому віце-прем’єр України виступив у Брюсселі перед послами країн-членів ЄС і пообіцяв: «Захист іноземних інвестицій є пріоритетом для українського уряду». Державні установи мають на меті знизити податки та полегшити ведення бізнесу. «Ми хочемо запропонувати компаніям конкурентоспроможне середовище та будемо знищувати  явище ворожого поглинання», заявив Арбузов. «Уряд буде захищати кожен інвестований в Україні рубль, долар чи євро».


Відомий випадок


Вже наступного тижня стане відомо, чи українські держустанови виконують обіцянки Арбузова в дійсності. І чи має намір східно-європейська держава захищати також швейцарські франки поряд з рублями, євро та доларами. Тому що Вищий господарський суд у столиці Києві розглядає до цього часу найбільший та найвідоміший випадок рейдерства – експропріацію (конфіскацію) Swissport в Україні.


Юридичний спір між швейцарською компанією та Ароном Майбергом набув епічних масштабів. Бізнесмен є власником приватизованої державної авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», яка є міноритарним акціонером Swissport в Україні. Після юридичного конфлікту, який тривав понад рік, Майберг у березні у судовому порядку добився того, що Swissport був змушений поступитись йому українським бізнесом за смішно низьку суму. Нібито тому, що Swissport порушив його права як міноритарного акціонера.


Тепер боротьба переходить в останній вирішальний раунд. Якщо суд визнає рішення нижчої інстанції дійсним, то все завершиться тим, що Майберг стане власником компанії за 400 000 доларів, яка за підрахунками самого Swissport коштує 25 – 30 мільйонів доларів. Якщо ж судді визначаться проти даного вироку, то Swissport отримає назад свою втрачену дочірню компанію.


Деякі факти говорять про те, що вихідне положення для Swissport у останньому раунді є кращим, ніж до цього. Останнім часом процес став перебувати у центрі уваги західних дипломатів. Підключилося Посольство Швейцарії, яке підтримує найбільшу у світі компанію наземного обслуговування в аеропортах. «Наше Посольство у Києві було проінформоване про труднощі Swissport», прокоментувала Кароль Велті з Федерального департаменту закордонних справ (MЗС) у Берні. «До завдань Посольств Швейцарії належить підтримка швейцарських компаній». Що саме посольство робить для Swissport, спікер не повідомляє, посилаючись на відкритий процес. «Тут йдеться про конфіденційність», заявляє вона.


Також у посольстві в Києві немає жодної інформації. Заступник голови місії Франц Шнайдер посилається на всю інформацію з МЗС в Берні. Відповідальний за Східну Європу в Swissport менеджер Марк Скіннер так само не видає жодних подробиць. «Ми дуже цінуємо активну підтримку з боку посольства», коментує він. Однак розслідування показує, що посольство особливо активно підтримує контакт з Арбузовим. З тих пір як віце-прем’єр кілька тижнів тому також став головою нової комісії Уряду з питань протидії рейдерству, мало відбутися вже кілька зустрічей – останнього разу під час зустрічі з послами в Брюсселі.


Поряд із швейцарцями юридичну боротьбу Swissport пітримує також Французьке посольство. «Ми попросили про допомогу також батьківщину нашого власника», каже Скіннер. З лютого 2011 року Swissport належить французькій інвестиційній компанії PAI Partners з головним офісом в Парижі. Французи викупили компанію у іспанської інфраструктурної фірми Ferrovial, яка перейняла колишню дочірню компанію Свіссейру (Swissair) – Swissport – з її конкурсної нерухомості (нерухомості банкрота).


Незважаючи на одразу подвійну державну підтримку, Swissport є не надто оптимістичним з приводу майбутнього судового розгляду. «Наші шанси на перемогу складають трохи менше 50 відсотків», говорить Скіннер. «Але все ж ми раді, що останнім часом у нашій справі з’явилася зовсім нова динаміка»


Власник кількох авіакомпаній


Про це дбає не в останню чергу «один дуже впливовий український олігарх, який запропонував себе посередником між двома сторонами», каже Скіннер. Про кого саме йде мова, менеджер Swissport однак розголошувати відмовився. Перший контакт відбувся у Швейцарії, коментує він.


Розслідування вказують на те, що посередником є Ігор Коломойський. 50-річний мультимільярдер проживає в Женеві і володіє згідно інформації «Форбс» («Forbes») статками в майже 3 мільярди доларів. Як власник кількох авіакомпаній у Східній Європі та Скандинавії він має інтерес професійного наземного обслуговування в аеропортах у Києві та інших місцях. Коломойський також є президентом ради фондів двох єврейських організацій, доміцильованих (з юридичною адресою) у Женеві, – Європейської ради єврейських товариств та Європейського єврейського союзу. Віце-прем’єр Арбузов та Коломойський знають один одного дуже добре. Теперішній член Уряду працював раніше в одному з банків з конгломерату Коломойського.