Уряд Юлії Тимошенко перегляне, чи законно приватизували три тисячі підприємств України — від металургійних комбінатів до дитячих садків
Український уряд планує переглянути законність приватизації трьох тисяч підприємств, заявила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко на брифінгу. Генеральна прокуратура на останньому засіданні Кабінету Міністрів представила результати недавньої перевірки приватизації всіх державних підприємств за останніх п’ять років. З’ясувалося, що три тисячі об’єктів змінили власника з порушеннями: було занижено ціну або недотримано процедуру. Як наголосила Юлія Володимирівна, “за копійки масово продали дитячі табори, прекрасні промислові виробництва”. Свого часу з’явилися відповідно три тисячі кримінальних справ, проте їх незаконно закрили, повідомляє УНІАН. Нині Кабмін і Генпрокуратура скоординували свої дії відносно тих ласих шматків держмайна. По кожному з них розроблять план. Матеріали, зібрані найвищою наглядовою інстанцією, проаналізує Міністерство юстиції, потім їх передадуть до суду. “Абсолютно легітимним шляхом повернемо в державну власність те, що приватизували незаконно”,— запевнила леді Ю. Щоправда, вона не уточнила кількість спірних господарських об’єктів, які чекає така доля, адже рішення ухвалюватимуть суди. До речі, ревізія укладених за останні роки угод зайняла лише два тижні, наголошує “Газета.Ru”. Такий стислий термін перевірки пояснюється, крім іншого, і тим, що ніхто не чекав тотальної “облави” на інвесторів. Вони були певні, що за короткий час неможливо перевірити тисячі об’єктів і прокуратура зосередить зусилля на найпривабливіших.
Раніше вітчизняні та закордонні експерти в переліку підприємств-кандидатів на зміну власника називали 30—40 найбільших. Юлія Тимошенко до свого призначення на посаду голови уряду заявила: повертатимуть державі промислові гіганти масштабу “Криворіжсталі”. Президент України Віктор Ющенко 15 лютого нинішнього року сказав, що йтиметься про 30 таких об’єктів. На переконання аналітиків, навіть після радикальної заяви прем’єра боятися бізнесменам нічого. Українська Маргарет Тетчер запевнила: мова не про скасування попередніх рішень, а лише про елементарне наведення порядку. З’ясування законності недавньої приватизації у жодному разі не перетвориться на політичну кампанію, яка загрожує інвесторам.
Уряд найближчим часом може скасувати рішення про приватизацію ще п’яти великих підприємств (як це раніше було з “Криворіжсталлю”). Першим серед них називають гірничорудний холдинг “Укррудпром”. Виробництва, що входять до нього, належать Ринату Ахметову, Віктору Пінчуку, “Приват” і “Смарт-груп”, інформує РИА “Новости”. Холдинг приватизували на безальтернативній основі за майже сто мільйонів доларів. Реальна ціна, за підрахунками Віктора Ющенка,— 1,2—1,5 мільярда. Наступний в цьому списку Нікопольський завод феросплавів, контрольний пакет якого в руках пінчуковського “Інтерпайпу”. Його структури, допущені до аукціону в ексклюзивному порядку 2003-го, придбали в держави 25 відсотків плюс одну акцію заводу за 38,5 мільйона доларів, в той час як інші потенційні покупці, зокрема Приватбанк, були готові заплатити вдвічі більше. Отримавши блокпакет, покупець став власником контрольного пакета — до нього автоматично переходили ще 25 відсотків державних акцій. До п’ятірки промислових гігантів, які стали яблуком розбрату, належать також Чорноморський суднобудівний, Миколаївський глиноземний і Запорізький алюмінієвий заводи.
На думку директора Інституту проблем приватизації Олександра Рябченка, Юлія Тимошенко говорила про порушення, допущені не тільки покупцями, а й продавцем підприємств, тобто державою, котра діяла через регіональні фонди держмайна.
Віктор Ющенко не коментував заяву прем’єра про законність приватизації, повідомляє Бі-бі-сі, однак сказав: список об’єктів, які повертатимуть у державну власність, визначать раз і назавжди й не доповнюватимуть у наступні роки. Президент запевнив, що йдеться не про націоналізацію, а про встановлення справедливості.
[Хрещатик, №25 (2624), 18 февраля 2005]