Український бізнес у листопаді 2024 року послабив оцінки ділової активності.
Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), повідомляє пресслужба НБУ.
Так, у листопаді ІОДА становив 47,2 порівняно з 49,4 у жовтні.
Економічну активність стримували:
- посилення інтенсивності бойових дій;
- поновлення відключень електроенергії через російські атаки на енергосистему;
- подальше зростання витрат на енергію, оплату праці та логістику;
- пришвидшення інфляції;
- значний дефіцит кваліфікованих кадрів;
- сезонність.
Підприємства торгівлі єдині позитивно оцінили свою ділову активність завдяки сталому внутрішньому попиту та достатній пропозиції товарів: секторальний індекс у листопаді становив 51,4 (у жовтні – 51,9).
Підприємства промисловості послабили оцінки економічних перспектив, зважаючи на погіршення безпекової ситуації, перебої з енергопостачанням та зростання виробничих витрат: секторальний індекс – 46,7 (49,8).
Підприємства сфери послуг також послабили оцінки результатів своєї діяльності на тлі зростання витрат на логістику, дефіцит електроенергії та брак кваліфікованих кадрів: секторальний індекс – 44,8 (47,2).
Підприємства будівництва надали найпесимістичніші оцінки своїх поточних економічних результатів, зважаючи на сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури, а також брак кваліфікованих працівників: секторальний індекс – 43,6 (49,6).
На тлі сповільнення темпів зростання закупівельних цін підприємства промисловості, будівництва та послуг очікували нижчі темпи зростання цін/тарифів на власну продукцію/послуги, лише респонденти торгівлі очікували на їх незначне посилення.
«Ситуація на ринку праці залишається складною. Респонденти всіх опитаних секторів очікували скорочення кількості персоналу, найсуттєвіше – у сфері послуг», – зауважили в НБУ.
Як повідомляв UAprom, бізнес у жовтні продовжив пом’якшувати оцінки ділової активності. ІОДА впритул наблизився до рівноважного рівня і становив 49,4 порівняно з 48,7 у вересні.