В Україні призупинили бронювання через аномальний приріст критичних підприємств – Свириденко

Share

Процедуру бронювання призупинили та призначили аудит через аномально швидкий приріст кількості критично важливих підприємств.

Про це в інтерв’ю Forbes Ukraine повідомила перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко, передає ЕП.

«Починаючи з липня ми побачили аномально швидкий приріст кількості бронювань та компаній, що отримали статус критично важливих підприємств», – розповіла вона.

Свириденко каже, що йшлося про сотні тисяч бронювань, які перевищували показники попередніх місяців і не були обґрунтовані обʼєктивними економічними факторами.

Тому з ініціативи Міноборони розпочався аудит, щоб перевірити, з чим така динаміка пов’язана. Щоб виключити сумніви, зокрема у військових, і для певності, що це не загрожує обороноздатності.

Проводять аудит комісії при військово-цивільних адміністраціях та міністерства, зокрема те ж міністерство оборони. Аудит має завершитись до 15 листопада, нагадала міністерка економіки.

Водночас Свириденко вважає, що некоректно давати нові бронювання, поки триває аудит підприємств.

Крім того, міністерка зауважила, що Кабінет міністрів розглядає можливість внесення змін до процедури бронювання працівників від мобілізації. Одна із ініціатив – запровадження пріоритетного критерію по заробітній платі.

Вона пояснила, що деякі компанії, щоб отримати статус критично важливих вказували середню зарплату по регіону, що є визначеним урядом критерієм, а потім перейшли на мінімальну офіційну зарплату. На думку Свириденко, це – «маніпуляції».

«Це сигнал, що варто запровадити пріоритизацію критеріїв і сфокусувати військово-цивільні адміністрації й міністерства, щоб вони приділяли більшу увагу оплаті праці. І щоб ті, хто отримує бронювання, платили всю зарплату офіційно», – наголосила міністерка.

Свириденко додала, що також пропонуватиме, щоб військово-цивільні адміністрації узгоджували свої критерії визнання компаній критичними з Мінекономіки та Міноборони.

Вона пояснила, що деякі військово-цивільні адміністрації мають настільки велике різноманіття критеріїв, що при бажанні можна визначити критично важливими підприємства, які такими не є.

Раніше UAprom повідомляв, що Кабмін додав деякі зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (“Дія”).

На порталі «Дія» до 15 листопада 2024 року призупинили можливість бронювання військовозобов’язаних працівників від мобілізації.

Президент Володимир Зеленський заявив, що справедливої моделі економічного бронювання в Україні, яка враховувала б потреби й військових, і бізнесу, поки що не розробили.

Кабінет міністрів змінив порядок визначення критично важливих підприємств, дозволивши перевіряти їх на відповідність встановленим критеріям.