Бізнес очікує на пожвавлення ділової активності за помірного зростання інфляції – НБУ

Share

Бізнес дещо поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, натомість очікує помірного зростання інфляції та обмінного курсу.

Про це свідчать результати опитування керівників 655 підприємств у III кварталі 2024 року, повідомляє пресслужба НБУ.

Так, індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 100.6% проти 99.5% в II кварталі 2024 року.

Учасники опитування поліпшили позитивні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, інвестиційних витрат на обладнання та інвентар, а також пом’якшили негативні оцінки щодо інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт.

Водночас респонденти погіршили оцінки щодо майбутнього фінансово-економічного стану підприємств та кількості працівників.

Воєнні дії та їх наслідки залишаються, попри певне послаблення, домінуючим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва. Суттєво посилився вплив таких чинників, як податкові зміни, курс гривні до іноземних валют, а також витрати на виробництво

Зокрема, бізнес відновив позитивні оцінки обсягів виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей –  3.7% (в II кварталі 2024 року – «мінус» 0.3%).

Зростання очікували підприємства з десяти областей енерго- та водопостачання, сільського господарства, переробної промисловості, транспорту та зв’язку.

Погіршення інфляційних очікувань відбулося вперше за вісім кварталів: в III кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 9.7% порівняно з 9.0% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікували на інфляцію не вище 10.0%, зменшилася за квартал з 62.8% до 54.4%.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 81.1% респондентів. Суттєво посилився вплив курсового чинника – на 7.1 п. п. до 75.4%, а також витрат на виробництво – на 4.9 п. п. до 68.5%. Найбільше посилився вплив податкового чинника – у 2.5 раза до 37.9%.

Очікування щодо девальвації національної валюти вчергове посилились: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 43.72 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 41.61 грн/дол. США). Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.1 – 44.0 грн/дол. США, становить 44.1%.

При цьому оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств погіршилися: баланс відповідей становив “мінус” 6.0% порівняно з “мінус” 4.3% в I кварталі.