Національний банк України в разі прийняття законопроєкту №12044 Верховною Радою дозволить акціонерним товариствам отримувати обмежену банківську ліцензію.
Про це повідомила пресслужба регулятора.
Підкреслюється, що це дасть змогу вирішити питання доступу населення та малого бізнесу до фінансових послуг у віддалених, малонаселених територіях, у зонах, наближених до військових дій, та на звільнених територіях.
Таким чином на українському фінансовому ринку з’явиться новий тип банківської установи – банк фінансової інклюзії (БФІ).
За словами голови НБУ Андрія Пишного, широкомасштабне вторгнення спричинило зменшення мережі банківських відділень та банкоматів через руйнування або зупинення роботи, втрату рентабельності, відсутності зв’язку, електроенергії тощо.
За 2022 рік у цілому закрилося 1349 відділень, водночас навантаження на існуючі відділення збільшилось. Поступово банки припинили скорочення мережі, зумовлене широкомасштабним вторгненням, однак рівень фінансової інклюзії все ще далекий від бажаного.
“Банк фінансової інклюзії дасть змогу нашим громадянам отримати доступ до основних фінансових продуктів, таких як зняття готівки, валютообмінні операції, платежі, заощадження та кредити по всій країні”, – прокоментував Пишний.
Щоб отримати статус банку фінансової інклюзії, юридична особа, крім стандартного пакета документів для отримання банківської ліцензії, має подати до Нацбанку стратегію банку фінансової інклюзії та бізнес-план на три роки.
Ці документи обов’язково мають містити детальний опис розвитку фінансової інклюзії, в тому числі планову структуру клієнтської бази за сегментами клієнтів, території обслуговування, в тому числі на малонаселених та важкодоступних територіях, плани з розвитку каналів надання послуг, які б сприяли забезпеченню фінансової інклюзії.
За розрахунками Світового банку, рівень фінансової інклюзії – охоплення населення фінансовими послугами – в Україні у 2021 році становив 84%, що на 11 в. п. менше, ніж цільові 95%.