Україна у червні 2024 року завершила 3,5 річне головування в Дунайській комісії.
Про це повідомила пресслужба МЗС України.
Наведені ілюстрації згенеровані штучним інтелектом (АІ) від Bing.
“Дунайська комісія є однією з найстаріших у світі міжнародних організацій. Україна ж була її членом з моменту її заснування у 1948 році, а з 2020 року вперше отримала найвищу політичну посаду в організації – головою була обрана представниця України Любов Непоп”, – йдеться в повідомленні.
Найважливіші результати за роки головування України:
— Комісія розпочала роботу «Дунайського шляху солідарності» в рамках «Шляхів солідарності Україна – ЄС» для експортних та імпортних операцій водним шляхом Дунаю в умовах блокування Росією морських портів.
— Також майже одразу після початку широкомасштабного вторгнення Комісія відсторонила Росію від участі у роботі ДК. Вона позбавила повноважень делегацію РФ та ухвалила рішення про звільнення її громадян з дипломатичної та інших посад Секретаріату.
— Україна започаткувала дискусії про розвиток можливостей транспортування «зеленого» водню Дунаєм, зокрема його виробництво та експорт до ЄС.
— 2023 року Дунайська комісія вперше долучилася до участі в Міжнародній Кримській Платформі (Перша Чорноморська безпекова конференція та 3-й Саміт Міжнародної Кримської Платформи).
— Членів делегації України обрали на 2 керівні посади з 4-х можливих в оновленому Підготовчому комітеті, до складу якого входять 10 придунайських держав.
— Комісія закликала Росію самостійно вийти з організації до 29 лютого 2024 року у відповідь на постійні обстріли, що та проігнорувала. З 1 березня країни-члени Комісії більше не вважають себе зв’язаними зобов’язаннями стосовно РФ згідно з Белградською Конвенцією.
— При цьому після позбавлення повноважень на Росію вперше в історії міжнародної організації наклали заходи фінансового характеру за несплату внесків до бюджету Комісії.
Наголошується, що саме Україна була початковим автором та ініціатором усіх ухвалених постанов та рішень Дунайської комісії щодо держави-агресора.