Покровський гірничо-збагачувальний комбінат, поки що не бачить перспектив для відновлення основного виду діяльності через дефіцит електроенергії.
Про це повідомив головний енергетик підприємства Павло Літун.
“Вже понад місяць до комбінату застосовуються графіки обмеження споживання електроенергії. Спочатку це більше стосувалось вечірнього часу, але з часом ці обмеження стали більш жорсткими. Їх почали застосовувати і вночі, і зранку, і вдень – все залежить від ситуації”, – зауважив Літун.
За його словами, основна причина – критичний дефіцит генерації в мережах, їх дуже поганий технічний стан через пошкодження електропередавальних приладів. І якщо лінію електромережі можна відновити у найкоротші терміни, то з підстанціями набагато складніше.
“Ці об’єкти містять велике скупчення обладнання, яке не можна просто так піти й купити. Воно – індивідуальне, яке потрібно замовляти й виготовляти. А це все час – на заміну, встановлення, налагодження, введення в роботу, що може тривати місяцями”, – наголосив головний енергетик підприємства.
Він додав, що комбінат, у першу чергу, не може повноцінно працювати через дефіцит електроенергії та її високу вартість для промислових підприємств.
“Тільки уявіть собі, що зараз, коли всі виробничі потужності зупинені, Покровський ГЗК споживає близько 2 млн кВт електроенергії, за рахунок роботи водовідливів, забезпечення локальної роботи постів охорони, інших робочих місць, а також підрозділів ЕРЦ та РМЦ із заготівлі металобрухту”, – зазначив Літун.
Енергетик пояснив, “якщо в середньому брати вартість 1 кВт на рівні 5 грн (в травні вона вже сягнула 5,7 грн), то виходимо на суму – 10-11 млн грн. І ці кошти десь треба взяти. Намагаємось виходити з ситуації за рахунок надання послуг стороннім організаціям та продажу металобрухту, який вилучаємо з обладнання, що вже не підлягає експлуатації. Та хочу зазначити, що вартість на рівні 5,7 грн – це далеко не гранична ціна. Вже зараз ми чуємо про те, що з 1 червня 2024 року 1 кВт електроенергії для промисловості вартуватиме до 9 грн”.
Літун відзначив, що через ситуацію зі збільшенням дефіциту, а то і повною відсутності електропостачання підприємство розробило програму з забезпечення живленням всіх залучених у роботі підрозділів.
“Мова йде про простійний режим роботи комбінату. Іншого ми зараз не розглядаємо. Розуміючи такі, не дуже радужні перспективи, наше підприємство докладає максимум зусиль для енергозабезпечення своїх об’єктів. У попередні роки ми для цього використовували резервне живлення у вигляді буржуйок (на дровах), дизельних або бензинових генераторів – локально вони встановлені й зараз, тому енергослужба вже перевіряє їх готовність до роботи”, – підкреслив головний енергетик.
Також, за його словами, розглядаються варіанти будівництва і використання інших джерел енергогенерації.
Літун повідомив, що на початку квітня підприємство почало реалізовувати новий проєкт з будівництва сонячної електростанції (СЕС).
“Розраховуємо на те, що до вересня побудуємо СЕС потужністю 1 МВт. З урахуванням втрат, розраховуємо на те, що вона видаватиме до 900 кВт електроенергії, які поповнюватимуть загальну систему комбінату. Завдяки СЕС підприємство зможе отримувати додаткову генерацію та економити кошти”, – резюмував енергетик.